Progų išmokti geriau elgtis su atliekomis nestinga: patarimų siūlo televizijos laidos, naujienų portalai, socialiniai tinklai, netgi pakuočių etiketės bei užrašai ant konteinerių. Ir kaip sekasi? Galimybė pasitikrinti – jau greitai. Balandžio 29 dieną vyks antrasis „Atliekų kultūros“ egzaminas.
Tikslas – ne varžytuvės
Beveik prieš metus pirmąsyk surengtas „Atliekų kultūros“ egzaminas sutraukė apie 10 tūkst. įvairaus amžiaus dalyvių.
Dalį klausimų jie gliaudė lyg riešutus – atsakė, kaip teisingai atsisveikinti su kalėdine egle, kur išmesti kartono dėžes ar nunešti nebetinkamus vartoti vaistus. Tačiau tik nedaugelis žinojo, kad, pavyzdžiui, šiuolaikiniai sąvartynai yra mažai taršūs.
„Egzamino tikslas – ne varžytuvės. Jis, pirmiausiai, yra priemonė kiekvienam pagilinti bei įsivertinti savo žinias – suprasti, kas jau nebekelia dvejonių, o kur yra erdvės tobulėti. Be kiekvieno iš mūsų žinių nebus nei tinkamo atliekų tvarkymo, nei Žaliosios ekonomikos“, – sako „Atliekų kultūros“ egzaminą rengiančio Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro vadovas Tomas Vaitkevičius.
Vilniaus regionu egzaminas neapsiriboja. „Atliekų kultūros“ egzamino partneriai – devyni šalies regioniniai atliekų tvarkymo centrai. Renginį globoja Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija.
„Per ilgai atliekas laikėme šiukšlėmis. Mūsų panaudotos pakuotės ir kiti buityje nebereikalingi reikmenys gali tapti naudingais daiktais, tik kitu pavidalu. Linkiu smalsumo pažįstant savo kasdienę aplinką“, – sakė Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Prizų ir diplomų lietus
Tiek pernai, tiek šiemet egzamino klausimai apims pačius svarbiausius rūšiavimo, tvarumo, ekologijos, atliekų surinkimo sistemos aspektus, reikalingus žinoti kiekvienam.
Pradinių klasių moksleiviams skirta 15 testo klausimų, vyresniems – perpus daugiau, trisdešimt. Atsakyti į juos reikės per 45 minutes ir kiekvienas teisingas atsakymas bus įvertintas 1 tašku.
Jaunesnieji egzamino dalyviai, teisingai atsakę bent į 6 klausimus, pelnys „Pažengusiojo“, įveikę bent 9 – „Žinovo“, o surinkę 11 taškus ar daugiau – „Eksperto“ diplomus.
Vyresniems dalyviams diplomus garantuos, atitinkamai, 15, 20 ir 24 teisingi atsakymai.
Geriausių rezultatų „Atliekų kultūros“ egzamine pasiekę dalyviai džiaugsis projekto globėjo, organizatoriaus, partnerių bei rėmėjų įsteigtais prizais.
Norintys dalyvauti, iki pat egzamino dienos gali registruotis interneto svetainėje https://atliekukultura.lt/egzaminas/ – įvesti savo vardą, pavardę, savivaldybę, el. pašto adresą. Moksleiviams – mokymosi įstaigą ir klasę, o studentams – tik mokymosi įstaigą.
Mokytojai taip pat galės registruoti savo mokinius bei matyti jų pasiektus rezultatus. Už šias pastangas prisidėti prie atliekų kultūros sklaidos, dalyvius užregistravusių mokytojų laukia padėkos.
Apie tikslų egzamino laiką dalyviai bus informuojami elektroniniu paštu.
Prieš egzaminą panaršykite
Ne tik egzaminas, bet ir pasiruošimas jam – prasmingai praleistas laikas.
Pagilinti savo žinias lengva egzaminui skirtoje interneto svetainėje https://atliekukultura.lt/egzaminas/ , kur pateikiamas išsamus „Atliekų kultūros“ žinynas.
Ten pat nuo kovo 29 dienos kiekvienas galės išbandyti savo žinias spręndžiant bandomąjį egzaminą.
Kaip veikia atliekų tvarkymo sistema ir ką gyventojai turėtų daryti su atliekomis, lengva sužinoti įsijungus „Lietuvos ryto“ televiziją. Kovo mėnesį startavo naujas laidos „Atliekų kultūra“ sezonas.
Senesnių laidų įrašai bei daugybė naudingos informacijos laukia „Atliekų kultūros“ paskyrose „YouTube“, „Facebook“ bei „Instagram“.
„Atliekų kultūra“ egzaminą organizuoja UAB „VAATC“.
Projektą globoja Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija.
Projekto partneriai – šalies regioniniai
atliekų tvarkymo centrai: Alytaus RATC, Kauno RATC, Klaipėdos RATC, Marijampolės AATC,
Panevėžio RATC, Šiaulių RATC, Tauragės RATC, Telšių RATC, Utenos RATC.
„Atliekų kultūra“ egzamino rėmėjai – savivaldybės.
Daugiau informacijos
„Atliekų kultūros“ egzamino puslapyje: atliekukultura.lt/egzaminas
„Atliekų kultūros“ paskyrose socialiniuose tinkluose:
„Facebook“ www.facebook.com/atliekukultura
„Youtube“ www.youtube.com/channel/UCYJvl91v6Pr5nkp2qqv8nTw
„Instagram“ www.instagram.com/atlieku_kultura