Ar jau pasirūpinote kalėdine dovana savo keturkojui bičiuliui? JAV dienraščio „USA Today“ paskelbtos apklausos rezultatai rodo, kad kalėdines staigmenas savo augintiniams ruošia dauguma amerikiečių – keturi iš penkių: perka, pakuoja ir deda po egle. Vidutiniškai apklausos dalyviai tam planuoja skirti nuo 51 iki 75 JAV dolerių. Mūsų pašnekovai dalinasi patarimais, kaip meilę keturkojams bičiuliams išreikšti neišleidžiant nei centro, naudojant antrines žaliavas.
Kojines pavertė brangiais žaislais
„Bite, gaudyk!“, – šūkteli Rasa ir jos korgių veislės keturkojė puola vytis nuskriejusį ryškiaspalvį žaislą. Jį savo numylėtinei dizainerė Rasa Balaišė sukonstravo per kelias minutes iš kojinės, tuščio plastikinio buteliuko, dangtelio ir kelių kruopų.
Ši idėja kilo pastebėjus, kad Bitė turi maniją nugvelbti šeimininkų kojines. Tad vienišų ar pradilusių kojinių gyvavimą dizainerė pratęsia paversdama jas įvairių formų žaislais.
„Užsidegau tuo spalvingu ir žaismingu procesu. Džiaugiausi patyrusi, kaip patys paprasčiausi daiktai Bitei tapo pačiais brangiausiais žaislais“, – džiaugiasi R. Balaišė. Šią idėją ji pristatė ir Dizaino savaitės metu, kolekciją pavadinusi „Brangūs žaislai augintiniams“.
Savadarbiai žaislai Rasą ypač gelbėjo, kai Bitei keitėsi dantys ir jai viską rūpėjo graužti. Dabar šis troškimas apsilpęs, tačiau keturkojė lyg išpaikintas vaikas vertina naujoves. Kūriniai iš nematytos kojinės, naujos formos, dar barškantis ar pypsintis, ją visad sudomina.
Kiek ilgai tarnauja tokie žaislai, priklauso nuo augintinio dydžio ir amžiaus. „Esame išbandę ir įvairiausių pirktinių. Per pastaruosius pustrečių metų – bent kelias dešimtis. Kai kurie tvėrė trumpiau nei sukurti iš kojinės.
Labai greitai pirminę išvaizdą praranda minkšti žaislai, nes tuoj pat lieka be nosies ir akių, virsta monstrais. Stengiuosi tokių nebeduoti“, – pasakojo R. Balaišė.
Iš skiaučių – uostymo kilimėlis
Seterių Diezo ir Drako šeimininkas, šunų elgsenos specialistas ir treneris Andrius Bakanas moka sumeistrauti įvairių žaislų augintiniams ir patarimais mielai dalinasi su savo klientais.
Visgi pasiūlymu pamiklinti rankas ir suteikti antrą galimybę nebenaudojamiems daiktams susidomi daugiausia rankdarbių entuziastai. Likusieji mieliau žaislų įsigyja specializuotose parduotuvėse – pasiūla ten milžiniška.
„Pavyzdžiui, 30×30 cm dydžio uostymo kilimėlis kainuoja apie 30 eurų, nors jį labai lengva pasidaryti pačiam. Reikia guminio tinklelio ir minkšto trikotažinio audinio skiaučių: galima panaudoti nebereikalingą užklotą, džemperius ar marškinėlius.
Tankiai prie kilimėlio pririštose skiautėse lengva paslėpti skanėstų ir šuo gaus gerą uoslės pamokėlę bandydamas juos išskrapštyti nosimi ar letenomis“, – pasakojo A. Bakanas.
Šeimininkai pamiršta saiką
Iš virvės likučių A. Bakanas siūlo pasidaryti kamuoliuką su rankena. Toks žaislas pažadina šunelio medžioklės instinktą ir bent keliolika minučių praleisite besivaržydami, kuris kurį nugalės.
Beždžionės kumščiu (ang. monkey fist) vadinamą mazgą lengvai pavyksta surišti skautams ar žygeiviai, bet per keliolika minučių tai padarys kiekvienas, susiradęs instrukciją internete.
„Žaislai augintiniams padeda ir įdomiau praleisti laiką, ir pažinti pasaulį. Taip pat žaislai yra motyvacinė priemonė, dažnai šeimininkų naudojama dresūroje.
Reikėtų suteikti galimybę gyvūnui pažinti įvairių tekstūrų žaislus, tik svarbu neprarasti saiko. Dažnai per pirmuosius pora mėnesių naujuose namuose šunelius žaislai užgriūva lyg lavina. Jei laikysime visus jo erdvėje, greitai nebedomins nei vienas. O jei paliksite kelis ir vis ištrauksite šį tą naujo, išlaikysime susidomėjimą gerokai ilgau“, – pasakojo dresūros mokyklos „Smartdog“ treneris.
Pliušiniai žaislai kelia pavojų užspringti
O gal tiesiog numesti savo keturkoju bičiuliui senus batus ar vaikų jau nebedominantį žaislą? A. Bakanas pataria nerizikuoti. Bato pade būna metalinių detalių, kurios gali pridaryti žalos jauno gyvūno dantims, o be priežiūros su pliušiniais žaislais paliktas keturkojis gali sunegaluoti prisiėdęs sintetinio kamšalo iš išdraskyto meškio.
Treneriui antrina ir bendrovės „Grinda“ administruojamų Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė, veterinarijos gydytoja Agnė Žėbienė. Ji pataria gyvūnams žaislus parinkti taip pat atidžiai, kaip ir mažiems vaikams, saugant, kad jie neprarytų smulkių žaislo detalių bei neprisiėstų gaminio viduje esančio užpildo.
Grėsmę kelia ir gyvūnų dydžio neatitinkantys žaislai. Pavyzdžiui, mažus šoklius guminius kamuoliukus masyvus augintinis gali lengvai praryti ar juo užspringti.
Kačių džiaugsmui – senas fotelis
Netikėtą ir patrauklų senų daiktų panaudojimo augintinių reikmėms pavyzdį „Grindos“ komunikacijos skyriaus vadovas Egidijus Steponavičius matė gyvūnų globos namuose Vokietijoje.
Ten katėms skirtos erdvės primena klasikinio buto interjerą – keturkojų pramogoms pakabintos užuolaidos, senas fotelis vilioja pasigaląsti nagus.
Šių patirčių savo veikloje vilniečiai dar netaiko, bet nuolat naudoja įvairią tekstilę iš stotelių „DĖK’ui“ gyvūnų guoliams pamnkštinti ir švarai palaikyti.
„Iš stotelių „DĖK’ui“ reguliariai gauname įvairios tekstilės patogesnei globotinių buičiai. Ji, o ne žaisliukai yra mūsų prioritetas. Tačiau jei ateityje pavyktų savanorių rankomis įgyvendinti antrinio dizaino dirbtuves, kur prasmingai būtų panaudoti žmonėms nebereikalingi tekstilės gaminiai, mūsų globotiniai labai apsidžiaugtų“, – sako E. Steponavičius.