Ruošite silkę? Kepinsite grybus su svogūnais? Virsite aliejuje kopūstų ir grybų pyragėlius? Tai puiki proga pradėti naują tradiciją virtuvėje – aliejaus atliekų rūšiavimas, aktualus kiekvienam.
Talpos dalinamos nemokamai
Jau nuo 2023 m. rudens, Vilniaus regiono gyventojai turi galimybę priduoti panaudotą aliejų visose Vilniaus regiono didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.
Ten dalinamos patogios ir kompaktiškos talpos aliejaus atliekų surinkimui – iš viso gyventojams bus išdalinta 44900 vienetų. Visų atsiėmimo vietų adresai – šiame žemėlapyje: https://www.vaatc.lt/aiksteles/
Sostinės Pilaitės mikrorajone gyvenanti Kristina Maldonienė pasiimti aliejaus atliekoms skirtos talpos suskubo vos išgirdusi apie pasiūlymą.
„Labai laukiau tų atliekų surinkimo. Tai – dar viena proga elgtis atsakingai su atliekomis, suteikti joms galimybę“, – džiaugėsi Kristina. Netoli namų esančią didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę ji pasiekia pėsčiomis, išėjusi pasivaikščioti su keturių mėnesių dukrele.
Aliejaus atliekos gali būti renkamos ir į turimas plastikines ar stiklines talpas, svarbiausia paisyti saugumo ir pilti tik atvėsusį skystį.
Visgi K. Maldonienė džiaugiasi pasiėmusi nemokamai pasiūlytą daugkartinio naudojimo talpą: kaklelis platus, todėl neprapilsi pro šalį, plastmasė stora, yra koštuvas, sulaikantis nuosėdas, be to, pristatant surinktą aliejų į aikštelę nekils grėsmės jos sudaužyti.
Riebalai užkemša vamzdynus
Dažniausiai aliejaus atliekų Maldonių šeimoje susidaro valgant konservuotą tuną bei kitas žuvis, taip pat saulėje džiovintus pomidorus, alyvuoges. Tačiau į naująją talpą šeima varvina kiekvieną keptuvėje po gaminimo likusį aliejaus lašą. „Ir vamzdynas bus tvarkingesnis, ir susikaupę likučiai bus prasmingai panaudoti“, – motyvacijos nestinga pašnekovei.
Iš gyventojų surinktos aliejaus atliekos naudojamos biokuro gamybai.
Išpiltos į kriauklę ar unitazą, kaip vis dar dažnai daro Lietuvos gyventojai, šios atliekos nusėda ant vamzdžių sienelių, sukietėja ir užkemša vamzdynus, sukeldamos gyventojams nesklandumų ir papildomų išlaidų.
„Dažnas klysta manydamas, kad su šiltu vandeniu ar indų plovikliu į kriauklę išpilti riebalai išnyks be pasekmių. Taip nėra. Riebalai greitai atšąla ir prilimpa prie vamzdyno sienelių. Ten, kartu su plaukų, pūkų liekanomis suformuoja sudėtingai išvalomus darinius, tampa lyg cementu padengti.
Riebalų neskaido ir vandens valymo įrenginiai, o tinkamai neišvalytas nuotekų vanduo kenkia aplinkai“, – pabrėžia bendrovės „Širvintų vandenys“ direktorė Lina Dambrauskienė.
Užteks pristatyti kartą per metus
Vilnietė Ugnė Karklienė tokia talpa pasirūpino ne tik sau, bet ir tėvams bei uošviams. Jos buvo dalinamos per „Litexpo“ vykusią parodą „Tvari ateitis“ Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) stende.
„Pokalbių šeimoje, kur dėti panaudotą aliejų, niekada neplėtojome, tiesiog žinojau, kad atsirado tokia galimybė. Dabar bus puiki paskata edukuoti artimuosius. Kai prikaupsime, mielai ir nuvežčiau priduoti visų surinktą aliejų“, — iniciatyvumo nestokoja Ugnė, dirbanti tvarumo vadove įmonėje „Oxylabs“.
Pasiteiravus, darbe ar namuose lengviau įgyvendinti tvarumo iniciatyvas, Ugnė sako atvirai – ir ten, ir ten vienodai sunku. Retas su džiaugsmu žvelgia į pasiūlymus keisti įpročius, pasistengti, patirti nepatogumų. Ją pačią į priekį veda jausmas, kad prisideda prie bendros gerovės.
„Žemei esame labai pakenkę. Metas pradėti sąmoningai galvoti, ką ir kodėl darome“, – sako U. Karklienė.
Per kiek laiko dviese su vyru užpildys aliejaus atliekoms užpildytą talpą, vilnietė nesiima spėlioti, nes aliejų stengiasi vartoti saikingai, riebiai negamina.
VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius pastebi, kad 3,5 litro talpa pasirinkta neatsitiktinai – tiek aliejaus atliekų per metus vidutiniškai gali sukaupti vienas namų ūkis. Tad šių atliekų pridavimą patogu suderinti su apsilankymu didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje, vykstant priduoti elektronikos ar remonto darbų atliekų, lankantis stotelėse „DĖK’ui“.
Naudoti antrąsyk rizikinga
Naudotą aliejų surenkančios ir jį apdorojančios įmonės „Biomotorai“ atstovų teigimu, Europos šalyse kasmet surenkama apie 50 tūkst. tonų panaudoto aliejaus. Daugiausiai iš įmonių, teikiančių viešojo maitinimo paslaugas.
Kai į aliejaus atliekų surinkimą įsitrauks gyventojai, aliejaus gali būti surinkta 80-90 tūkst. tonų.
Bendrovės „Biomotorai“ direktoriaus Donato Karanausko teigimu, tik iš vieno litro perdirbto aliejaus gautos žalios energijos būtų galima 42 paras krauti mobilų telefoną arba išvirti 240 puodelių arbatos. Iš panaudoto aliejaus pagaminti biodegalai į aplinką išskiria 87 proc. mažiau anglies dvideginio.
„Aliejus yra geras produktas, tačiau jį reikia vartoti saikingai, nepiktnaudžiauti gruzdintomis bulvytėmis, kepsneliais, spurgomis ir panašiais kepiniais.
Ypač nerekomenduojame antrąsyk naudoti kepinto aliejaus, po kiekvieno kepimo būtina pašalinti riebalus ir išplauti keptuvę, nes atsiranda kancerogeninių medžiagų, padidėja sveikatai žalingų medžiagų koncentracija“, — apie žmogaus sveikatą primena dietologė Jolanta Karalienė, Širvintų sveikatos centro „Gruodė“ šeimos gydytoja.
Priima visose atliekų surinkimo aikštelėse
Nors popierines servetėles su negausiais aliejaus likučiais galima rūšiuoti kaip virtuvės atliekas ar kompostuoti individualių namų valdoje, didelių kiekių aliejaus į kompostą pilti nerekomenduojama, nes kompostinėj gali prasidėti rūgimo procesai, įsimesti puvinių, atsirasti graužikų.
„Geriausia iš augalinės kilmės aliejaus yra išgauti biokurą. Toks biodyzelinas — vienas ekologiškiausių“, — akcentuoja VAATC direktorius T. Vaitkevičius.
Jis taip pat primena, kad Vilniaus regiono (Šalčininkų r., Širvintų r., Švenčionių r., Trakų r., Ukmergės r., Vilniaus r., Elektrėnų bei Vilniaus m. savivaldybių) gyventojai aliejaus atliekas gali priduoti bet kurioje artimiausioje VAATC atliekų surinkimo aikštelėje: https://www.vaatc.lt/aiksteles/
Nebūtina atvykti su pilnutėle aliejaus talpykla – ji gali būti ir puspilnė. Išpylus atvežtą aliejų, ištuštėjusią talpą savininkas pasiima tolesniam aliejaus rinkimui.
Į aliejaus atliekoms skirtas talpas netinka pilti kosmetinį aliejų, sintetinį, techninėms reikmėms skirtą aliejų bei maistinį aliejų, kuris yra sudedamoji kitų maisto produktų dalis, pavyzdžiui, majonezo.
Taukų ir kitų gyvulinės kilmės riebalų į aliejaus skirtą talpą pilti negalima. Riebalai greitai genda, atsiranda nemalonus kvapas. Juos reikėtų rinkti į atskirą indą ir priduoti privatiems šių atliekų tvarkytojams.